Monitoring pojazdów nie jest rozwiązaniem, które zaleca się do zastosowań prywatnych. Jest to system dedykowany firmom dysponującym flotami codziennie użytkowanych pojazdów. Jego wysoka przydatność wynika przy tym nie tylko ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa floty i kierowców, ale jest świetnym narzędziem ułatwiającym zarządzanie pojazdami.
Monitoring pojazdów – możliwości
Monitoring pojazdów ma właśnie tę główną zaletę, że zawiera w sobie mnogość zastosowań. Za najważniejsze uznaje się trzy:
- poprawa kwestii bezpieczeństwa – ten wynik zastosowania monitoringu pojazdów odnosi się zarówno do samych pojazdów, przewożonego tymi pojazdami ładunku, jak i obsługujących flotę kierowców. System monitorujący dostarcza cenne z punktu widzenia ochrony dane, w tym kluczowe o lokalizacji pojazdu oraz dodatkowe o załączeniu i wyłączeniu zapłonu, czy prędkościach poruszających się pojazdów. Analiza takich danych pozwala na ustalenie, czy kierowcy i samochody floty są bezpieczne. Istnieje dodatkowo możliwość wglądu w bieżące warunki, jakie panują w przestrzeni ładunkowej;
- logistyka – GPS jest systemem, który pozwala podnosić bezpieczeństwo, ale także wspomagać wydajność zarówno floty pojazdów, jak i ich kierowców. Monitoring dostarcza wrażych danych o przebytych trasach i czasach przejazdu tych tras, pozwalając na kontrolowanie godzin jazdy oraz koniecznych przerw w pracy. System wspomaga również identyfikację kierowców, którzy w danej chwili korzystają z konkretnego pojazdu, a ponadto dzięki systemom obliczającym ilości przebytych kilometrów możliwe jest wyznaczanie dat koniecznych przeglądów dla danych pojazdów.
- koszty – monitoring pojazdów pozwala na dokładne wyliczenia odnośnie do godzin pracy i zużycia paliwa, zapobiegając m.in. wykorzystywaniu samochodów firmowych do celów prywatnych. Tym sposobem w firmie nie wzrastają nieplanowane koszty i można takowe zaplanować z większą precyzją.
Monitoring pojazdów – praca z systemem
Oprócz wymienionych praca z monitoringiem pojazdów ma jeszcze inne zalety:
- łatwość obsługi systemu dzięki intuicyjnemu interfejsowi;
- brak konieczności zakupu drogich komputerów oraz dodatkowego oprogramowania do obsługi systemu. Niezbędny jest jedynie komputer z dostępem do sieci internetowej, ponieważ działania w systemie, w tym pobieranie raportów i danych odbywa się w przeglądarce internetowej;
- łatwość i szybkość montażu urządzeń systemu monitorującego w pojazdach floty;
- niskie koszty prowadzenia samej usługi monitoringu, znacznie przewyższające koszty braku systemu.
[Głosów:0 Średnia:0/5]