Zapaść alkoholowa dotyka zarówno osób, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, jak i osoby, które jednorazowo wypiły jego zbyt dużą ilość w niewielkich odstępach czasowych. Rzadziej występuje ona u osób, które po kilku dniach spożywania alkoholu z rzędu, nagle go odstawiły. Większe szanse, by zapaść się pojawiła, mają ludzie, którzy są odwodnieni lub pojawiają się u nich objawy zatrucia pokarmowego.
Ważne jest, by wiedzieć, jak rozpoznać zapaść alkoholową, ponieważ jej skutki mogą nieść poważne konsekwencje dla życia i zdrowia człowieka, którego ona dotyczy. Objawami zapaści alkoholowej najczęściej są nudności, spłycony oddech, uporczywe zawroty głowy, przyśpieszone tętno, dla które słabnie, choć jego tempo jest przyśpieszone. Mogą się również pojawiać częste i obfite wymioty, ogólne osłabienie i apatia, nadmierne pocenie się czy duszności. Podczas zapaści krążeniowej pojawia się ból zlokalizowany w klatce piersiowej.
Zapaść alkoholowa – jak postępować?
Jeśli spotykamy osobę, która ma objawy zapaści alkoholowej, należy – w miarę możliwości – ułożyć ją w pozycji leżącej. Osoba ta nie powinna mieć nic pod głową, a jej nogi powinny być uniesione ku górze (nieco wyżej niż głowa), aby zapewnić lepszy dopływ krwi do mózgu. Chorego nie należy denerwować. Jeśli pojawiają się wymioty lub chory się dławi, bezpieczniej jest ułożyć go na boku. Jeśli następuje utrata przytomność, brak oddechu i występuje podejrzenie, że krążenie zatrzymało się, niezwłocznie należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zapaść sama nie mnie i już przy pierwszych jej objawach należy niezwłocznie zawiadomić pogotowie.
Lekarz, lecząc zapaść krążeniową, najczęściej podaje pacjentowi noradrenalinę. W dalszym leczeniu ważne jest łagodzenie skutków objawów, które wystąpiły. Np. jeśli chory wymiotował, lekarze leczą odwodnienie, uzupełniając braki wody w organizmie.
Zapaść jest częstym skutkiem alkoholizmu, dlatego osoby, których dotyczy ten problem, lub posiadają w swoim otoczeniu osoby uzależnione od alkoholu, powinny zwracać szczególną uwagę na powyższe objawy. Niestety zapaść często mylona jest z naturalnym złym samopoczuciem związanym z nadużywaniem trunku, przez co wiele osób, które miały szansę otrzymać pomoc, zostały zignorowane. Aby nie dopuszczać do takich sytuacji, należy udzielać pomocy nawet wtedy, jeśli mamy wątpliwości co do wystąpienia zapaści, ponieważ chory mógł zwyczajnie nadużyć alkoholu.
Unikanie udzielenia pomocy wiąże się z karą pozbawienia wolności, zwolnienie z tego obowiązku otrzymujemy jedynie w sytuacjach zagrażających naszemu życiu lub zdrowiu.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/zapasc-alkoholowa-czym-jest-i-jakie-sa-objawy