Anteny DVB-T

Anteny DVB-T, przeznaczone sa do odbioru telewizji naziemnej, powinny być dobrane w zależności od warunków panujących w miejscu, w którym chcemy antenę umieścić.

Istotne jest, że odbiór telewizji naziemnej jest darmowy, co stanowi dużą zachętę dla osób, które oglądają w TV głównie wiadomości i wiedzą, że nie skorzystają z dużej ilości kanałów w pakietach płatnych. Gdy decyzja o wyborze telewizji naziemnej zapadła, należy zastanowić się jaką antenę wybrać, by cieszyć się bezproblemowym i dobrym jakościowo odbiorem sygnału. Nie jest to skomplikowane, wystarczy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Antena pokojowa czy zewnętrzna?

Antena zewnętrzna w zdecydowanie większej ilości przypadków zapewni lepszy odbiór sygnału niż antena pokojowa. Na antenę pokojową powinniśmy zdecydować się, gdy mieszkamy w bliskiej (max. do 10 – 15 km) lub bardzo bliskiej odległości od nadajnika. Na pewno dużym plusem anten pokojowych jest to, że można z łatwością zabierać je ze sobą w podróż, na wakacje czy do campingu.

Anteny DVB-T zewnętrzne

Najczęściej okazuje się, że ze względu na odległość od nadajnika powinniśmy zdecydować się na antenę zewnętrzną. Pośród nich możemy jeszcze wybierać między antenami kierunkowymi oraz dookólnymi. Która sprawdzi się w naszym przypadku zależy od położenia i odległości. W miejscu, gdzie odbieramy sygnał z odbicia, czyli w terenie mocno zabudowanym, górzystym wybór anteny dookólnej będzie najrozsądniejszy (odbiera ona sygnał całą średnią). Prawidłowe ustawienie anteny kierunkowej jest możliwe wtedy, gdy możemy ustawić antenę w kierunku nadajnika. W przypadku anten kierunkowych jest to ważne, mogą mieć zasięg nawet powyżej 50 km i zazwyczaj najlepiej nadają się do odbioru z miejsc znacznie oddalonych od miast i nadajnika. Przed wyborem swojej anteny zewnętrznej zawsze należy sprawdzić jej zasięg, odległość od najbliższego nadajnika oraz przyjrzeć się specyfice terenu wokół miejsca, w którym chcemy odbierać sygnał. Pomocne może okazać się rozeznanie, z jakich anten korzystają sąsiedzi i co sprawdza się w naszej okolicy.

Mierniki sygnału DVB-T

Sygnał telewizji cyfrowej odbieramy zazwyczaj z najbliżej położonej stacji nadawczej. By optymalnie ustawić naszą antenę warto użyć profesjonalnego miernika sygnału. W przypadku, gdy zakupiliśmy antenę DVB-T, należy pamiętać, żeby wybrać miernik do sygnału telewizji cyfrowej (DVB-T), a nie satelitarnej.

Kiedy powinniśmy użyć wzmacniacza sygnału?

Wzmacniacz sygnału jest polecany, gdy odległość od nadajnika wynosi więcej niż 40 km. W przypadku gdy mamy niewielką odległość do stacji nadawczej, a mieszkamy w gęstej zabudowie, wzmacniacz sygnału może niepotrzebnie powodować odbijanie sygnału od sąsiednich budynków i powodować jego zaburzenia. W sytuacji gdy do nadajnika mamy blisko, a nasza antena jest odpowiednio dobrana nie ma potrzeby stosować wzmacniacza, nie przełoży się to w żaden sposób na polepszenie już dobrego sygnału, może raczej spowodować jakieś zakłócenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here