recepta

Po otrzymaniu recepty na jakikolwiek środek farmakologiczny pacjent powinien od razu skierować swoje kroki do najbliższej apteki i zrealizować swoją receptę, otrzymując właściwy lek. Brak czasu sprawia jednak, że ludzie zaniedbują ten kluczowy obowiązek i gdy w drodze do apteki przypominają sobie o czekającym ich spotkaniu, nagle zawracają do domu. Wrzucają receptę do torby czy plecaka i kompletnie o niej zapominają, nie mogąc przez to zawalczyć z dokuczającymi im problemami zdrowotnymi.

Dopiero gdy ponownie wezmą do ręki tą samą torbę i przejrzą dokładnie jej zawartość, odnajdują w niej wypisaną przez lekarza receptę. Czy dalej wolno im jest z niej skorzystać? Ile ważna jest recepta? Na te pytania na pewno warto znać odpowiedzi. Pozwolą one każdemu zaoszczędzić sporo czasu, a także i samych pieniędzy. Jak długo działają zatem typowe recepty i kiedy dochodzi do momentu, w którym nie można już z nich skorzystać?

Przeciętna recepta ważna jest na ogół przez trzydzieści dni, które liczy się od momentu, w jakim została ona wypisana. Przez cały miesiąc można więc spokojnie udać się z nią do apteki bądź sklepu medycznego i wykupić zapisane na niej lekarstwa. Oczywiście chodzi tutaj zawsze o dokładnie trzydzieści dni, dlatego jeśli miesiąc ma trzydzieści dni, a recepta została wypisana pierwszego, w ostatnim dniu miesiąca nie będzie jej już można zrealizować.

Pacjenci nieraz zmagają się z tego typu problemami

Wydaje się im, że ich recepta jest wciąż ważna, a dopiero na miejscu okazuje się, że jej termin minął dnia poprzedniego. Trzeba na to po prostu uważać. Receptę najlepiej zrealizować jak najszybciej, aby nie musieć później się głowić, czy w farmaceuta w ogóle ją zaakceptuje. Terminy związane są również z rodzajami samych recept.
Te, na których pojawiaj się antybiotyki występujące w formie zastrzyków lub doustnie przyjmowanych tabletek czy syropów muszą być zrealizowane w przeciągu wyłącznie siedmiu dni. Inny okres ważności obowiązuje też na recepty, na których zostały zapisane szczepionki czy preparaty immunologiczne. Można je kupić w ciągu stu dwudziestu dni, dlatego akurat z ich zakupem spokojnie da się poczekać.

ile ważna jest recepta

Dla niektórych termin wynoszący trzydzieści dni nie będzie jednak do końca jasny. Co on właściwie oznacza? Czy jest to jeden pełny miesiąc? Oczywiście tak by było, gdyby recepta została wypisana pierwszego dnia, a sam miesiąc miałby akurat trzydzieści dni. Warto też zaznaczyć, że na termin upływu ważności recepty nie wpływają dni wolne od pracy. Wszelkiego rodzaju święta czy inne okazje, zapewniające pracownikom dni laby, nie mają żadnego znaczenia dla realizacji recept.

Jeżeli są to recepty normalne, trzeba je zrealizować w ciągu trzydziestu dni i nie można postąpić w żaden inny sposób. Nie jest to zresztą trudne i wyłącznie przez ludzką nieuwagę niektóre recepty nie zostają zrealizowane. Przeważnie tuż przy ośrodkach zdrowia czy gabinetach medycznych znajdują się bowiem punkty apteczne. Od razu po odbytej wizycie u lekarza można się do nich udać na piechotę czy samochodem, aby w tym samym dniu wykupić dla siebie wszystkie produkty lecznicze. To najprostsza droga do tego, by nigdy nie zapomnieć o zrealizowaniu swojej recepty. Inne zasady dotyczą jednak preparatów bogatych w hormony, czyli m.in. tabletek antykoncepcyjnych.

Ile ważna jest recepta na hormony?

Recepty na takie lekarstwa ważne są także przez trzydzieści dni, a ilość pojawiających się w nich produktów nie ma żadnego wpływu na ten termin. Jest on odgórnie ustalony i należy się go trzymać. Niezależnie od tego, czy na recepcie pojawiła się wyłącznie jedna paczka tabletek antykoncepcyjnych, czy może aż trzy opakowania produktu zawierającego hormonu, należy zgłosić się z papierkiem do apteki w przeciągu trzydziestu dni liczonych od dnia wypisania recepty.

leki

Częściowo utrudnia to kobietom stosowanie antykoncepcji. Jako że lekarze wypisują im jednorazowo tabletki na około sześć miesięcy, muszą je wszystkie wykupić niemalże od razu, a nie każdą z nich na to stać. Tabletki antykoncepcyjne, zwłaszcza te nowoczesne, nie są tanie – jedno ich opakowanie może kosztować nawet pięćdziesiąt złotych, dlatego chcąc zapewnić sobie półroczną kurację, trzeba wydać na nią jednorazowo trzysta złotych.
Istnieje jednak możliwość wypisania tak zwanej recepty odroczonej. Dzięki niej ta sama dawka leku zostaje rozdzielona na kilka mniejszych, a pacjentka nie musi za jednym razem kupować wszystkich zapisanych jej opakowań. Niemalże wszyscy ginekolodzy regularnie wypisują takie recepty.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here