Żyjemy w czasach, kiedy podróżowanie po świecie nie jest niczym zaskakującym. Wiele osób każdego roku przynajmniej raz wyjeżdża na wakacje do ciepłych krajów. Jeśli poruszamy się po Europie to mamy jeszcze łatwiej, ponieważ do większości krajów nie trzeba mieć paszportu i wystarczy nam dowód osobisty. Nie są to jedynie kraje wliczające się w skład Unii Europejskiej, bo dla przykładu Macedonia w UE nie jest, a na dowód można będzie tam na spokojnie sobie pojechać. Są jednak takie sytuacje, że paszport jest potrzebny.
Jeśli jedziemy do Wielkiej Brytanii i chcemy tam legalnie pracować to trzeba zarejestrować swój numer ubezpieczenia społecznego, dlatego w tym momencie konieczne będzie posiadanie paszportu. Jeśli przejeżdżamy przez niektóre kraje europejskie to łatwiej nam będzie z paszportem. Na granicy otrzymamy stempelek i mamy po problemie, a tak trzeba często prosić o dokument, który potwierdza, że dzisiaj wjechaliśmy na teren dawnego kraju. Ma to znaczenie w krajach, w których bardzo ważny jest meldunek i data ma tutaj znaczenie.
Wyrabianie paszportu
Jeśli mamy paszport, a kończy się jego ważność to trzeba to sprawdzić. W większości krajów, jeśli paszport jest ważny krócej jak pół roku nie wjedziemy i trzeba będzie przekładać wakacje na później. Lepiej wiedzieć jak to u nas wygląda, a wtedy nie będziemy mieć żadnego problemu, bo, po co sobie życie komplikować. Do tej pory było tak, że trzeba było w urzędzie składać wniosek o paszport i to był urząd, do którego podlegaliśmy ze względu na adres zamieszkania.
Od 2018 roku się to zmieniło i dzisiaj u każdego wojewody można będzie składać taki wniosek. To jednak nie wszystko, bo odebrać można paszport we wskazanym przez siebie urzędzie. To oznacza, że jeśli mieszkamy w Krakowie, a zameldowani jesteśmy w Gdańsku to sami wybieramy czy jedziemy do siebie czy wolimy dokument odebrać tutaj.
Składanie wniosku
Wniosek, który otrzymamy w urzędzie trzeba będzie bardzo dokładnie wypełnić. Wszystkie dane muszą się zgadzać z tymi prawdziwymi, bo inaczej można mieć przez to problemy. Jeśli urzędnik źle na wniosku odczyta nasze nazwisko to później odkręcenie tego będzie nas kosztowało sporo czasu i pieniędzy. Nie zawsze ten czas mamy, bo przecież na pewno gdzieś chcemy jechać, dlatego ten wniosek złożyliśmy, a wiele osób czeka z tym na ostatnią chwilę. Musimy również pamiętać o tym żeby do wniosku dołączyć zdjęcie, które będzie aktualne.
Nie ma z tym problemów, bo jeśli pójdziemy do fotografa i powiemy, do czego potrzebne są nam zdjęcia to on będzie wiedział jak ma nas ustawić i jaka ma być wielkość takiej fotografii. Jeśli pójdziemy z wnioskiem do urzędu to pamiętajmy żeby zabrać ze sobą dowód osobisty, bo na tej podstawie będą te wszystkie nasze dane weryfikowane. W ten sposób wszystko będzie sprawdzone i jeśli się zgadza to urzędnik nam taki wniosek przyjmie. Jeśli coś będzie nie tak to trzeba będzie od nowa wszystko wypełniać. Lepiej będzie dokładnie czytać, co we wniosku się znajduje i postępować zgodnie z instrukcjami, a wtedy i sobie, i urzędnikowi oszczędzimy bardzo dużo czasu.
Musimy również liczyć się z tym, że do wniosku trzeba będzie zapłacić 140 złotych. W przypadku uczniów oaz studentów ta kwota jest o połowę niższa. Ofiarom wojny jak i osobom, które pobierają zasiłki stałe również taka zniżka przysługuje i trzeba się dowiedzieć w okienku jak to jest w naszym przypadku. Jeśli można zapłacić o wiele mniej to trzeba z takiej okazji skorzystać.
Ile czekamy na paszport?
Niestety po złożeniu wniosku nie otrzymujemy paszportu od razu. Trzeba będzie na dokument czekać do trzydziestu dni od daty, kiedy wniosek zostanie złożony. Może się tak zdarzyć, że paszport otrzymamy już po tygodniu, ale to wszystko będzie zależne od tego, w jakim czasie paszport wyrabiamy.
Jeśli jest to czerwiec to wiele osób składa taki wniosek, dlatego trzeba będzie wcześniej się tym zająć. Najlepiej wtedy, kiedy jest zimno i nikt o wakacjach nie myśli, bo wtedy kolejka jest znacznie krótsza i można otrzymać taki paszport o wiele szybciej. Im wcześniej się tym zajmiemy tym będziemy spokojniej spać.
Najgorzej będzie czekać do ostatniej chwili, a później okazuje się, że musimy czekać ustawowe trzydzieści dni i niestety, ale wyjazd przejdzie nam koło nosa i poniesiemy z tego tytułu bardzo wysokie straty, a przecież w łatwy sposób można było tego uniknąć. Wystarczy dzisiaj złożyć wniosek i czekać aż paszport będzie do odebrania. Paszport mamy ważny na dziesięć lat, dlatego można go zrobić nawet teraz, kiedy nie wiemy dokładnie czy jedziemy gdzieś czy nie, przyda się na przyszłość.