Złoto jest od niepamiętnych czasów kojarzone jednoznacznie z bogactwem. Czy współcześnie, w epoce niezliczonych usług bankowych i płatności bezgotówkowych złoto może mieć jakiekolwiek znaczenie?
Czym w ogóle jest złoto?
Jest to ciężki, błyszczący metal o żółtej (złotej) barwie. Metal ten jest tradycyjnie używany w jubilerstwie, zwykle z domieszką innego metalu. Taki stop jest bardziej wytrzymały, niż czyste złoto, które jest bardzo miękkie i tym samym narażone na niepożądane odkształcanie. Złoto ze znaczną, bo nawet 25% domieszką miedzi jest nazywane różowym złotem, niebieskie złoto jest stopem złota i żelaza, a fioletowe złota i glinu. Popularne ostatnio, chociaż bardzo drogie jest białe złoto, wytwarzane przy użyciu palladu lub niklu.
Złoto jest również przydatne w elektronice. Ze względu na wysoką odporność na korozję oraz wysokie przewodnictwo elektryczne. Jest przez to wykorzystywane w produkcji wysokiej jakości kabli audio i USB. Są to jednak produkty dość drogie, ze względu na to, ile kosztuje gram złota. Nierzadko złoto jest używane w przemyśle spożywczym, głównie jako kosztowna ozdoba posiłku.
Złoto było używane przez ludzi już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą, o czym mogą świadczyć znaleziska archeologiczne z Bałkanów. Wzmianki o złocie można znaleźć w egipskich inskrypcjach hieroglificznych, jest obecne również w Starym i Nowym Testamencie. O wysokim statusie złota świadczy jego ofiarowanie Chrystusowi przez jednego z Trzech Królów. Już od starożytności wytwarzano ze złota, lub jakichś jego stopów monety. Popularnym motywem w średniowieczu był natomiast kamień filozoficzny. Poszukiwano i próbowano go pozyskać ze względu na możliwość przemiany ołowiu w złoto. W czasach współczesnych ten szlachetny metal wciąż pełnił znaczną rolę w gospodarce.
Złoto było substancją, na której poniekąd opierała się dana waluta. Było zabezpieczeniem realnej wartości pieniądza. Walutą zabezpieczoną złotem nie można łatwo manipulować, i jest jest trwałym i trudnym do podrobienia materiałem. Zostało zastąpione powszechnie pieniądzem fiducjarnym. Złoto, zwane złotem inwestycyjnym jest do dziś popularnym sposobem przechowywania majątku.
Czym jest złoto inwestycyjne?
Jest to bardzo czyste złoto, z niewielką domieszką innych metali, zwykle jest to próba 999, czyli składa się w 99,9% z czystego złota. Ile kosztuje gram złota inwestycyjnego? W zależności od sprzedawcy, cena waha się od 170 do 195 zł. Oczywiście zmienia się to w związku chociażby z inflacją. Z reguły, cena jednego grama zmniejsza się wraz ze wzrostem wielkości sztabki. Najpopularniejsze są sztabki o wadze jednego grama, dwóch, pięciu, a osoby chcące zainwestować większe kwoty, mogą kupić sztabki półkilogramowe lub kilogramowe.
Dlaczego warto inwestować w złoto? Rynek złota charakteryzuje się stałą od dziesiątek lat podażą, można więc mieć pewność co do wartości tego metalu. Ceny nie są tak bardzo jak ceny walut zależne od sytuacji międzynarodowej, kryzysów, czy inflacji. Złoto jest bardzo trudno zniszczyć, nie ma więc takiego ryzyka jak przy dość wrażliwych banknotach. To, ile kosztuje gram złota, sprawia, że w dość niewielka sztabka może być warta bardzo dużo, więc jest łatwa do ukrycia.
Jest szczególnie ważne dla osób pragnących zabezpieczyć się przed najczarniejszymi scenariuszami. W przeciwieństwie do jakiejkolwiek waluty, złoto utrzymuje dość stabilną wartość i pomimo inflacji w danym kraju, nawet za kilkadziesiąt lat nie straci znacznie na wartości, jeśli w ogóle. Inwestowanie w złoto, wbrew powszechnej opinii nie musi być domeną jedynie najbogatszych, bo niemalże każdy, kto chce zainwestować pieniądze jest w stanie pozwolić sobie na zakup niewielkiej sztabki.
Jest doskonały sposób inwestowania, szczególnie dzisiaj, kiedy lokaty bankowe często oferują oprocentowanie poniżej inflacji, giełda papierów wartościowych wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego szczęścia, a przechowując pieniądze „w skarpecie” trzeba się godzić na ich ewentualne zniszczenie i utratę wartości w związku z inflacją.
Podsumowując, złoto będące kluczowym elementem inwestycji już od najdawniejszych lat, ostatnio wraca do łask i staje się jedną z bardziej opłacalnych metod zabezpieczania majątku.
To, ile kosztuje gram złota nie powinno się zmieniać tak drastycznie, jak zmieniają się kursy walut, czy ceny nieruchomości. Dlatego też jest doskonały sposób inwestycji dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo i stabilność. Nawet osoby mniej zamożne, niemogące sobie pozwolić na zakup kilogramowej sztabki, mogą się skusić na mniejszą, o wadzę kilku gramów.