ile zarabia żołnierz

W ubiegłym wieku Polska musiała walczyć o swoje tereny. Brała czynny udział w wielu bitwach i wojnach światowych, podczas których chętni żołnierze czy nawet zwykli ludzie próbowali pokonać naszych wrogów, aby zwyciężyć prawo do naszych ziemi. Dziś do takich wydarzeń całe szczęście nie dochodzi, ale to właśnie w naszym dwudziestym pierwszym wieku założono w Polsce pierwszą prawdziwą armię zawodową.

Istnieje ona dopiero od ośmiu lat, ale już teraz zrzesza w sobie tysiące młodych ludzi, którzy pragną walczyć o dobro naszego kraju i w razie potrzeby są skłonni stanąć do wojny i oddać życie za swoją ojczyznę. Oczywiście dla nich wybór takiej drogi zawodowej jest korzystny również z innych względów – chociażby tych finansowych. Ile zarabia żołnierz? Na czym polegają jego codzienne obowiązki? Te pytania zadaje sobie każdy, kto chociażby myśli o dołączeniu do zawodowej armii.

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać zawodowym żołnierzem?

Wbrew pozorom nie ma ich jakość wiele. Jedynym poważniejszym warunkiem jest to, że kandydat na stanowisko żołnierza musi być osobą niekaraną. Sprawdza się zatem, czy w swojej przeszłości nie był skazany za umyślne przestępstwo – jeśli tak, nie ma prawa ubiegać się o zdobycie zawodu żołnierza. Oczywiście liczą się także pewne indywidualne cechy charakteru. Tak samo jak dobrym psychologiem nigdy nie zostanie osoba niemająca w sobie za grosz empatii, tak świetnym żołnierzem nie okaże się człowiek, który nie potrafi nałożyć na siebie odpowiedniej dyscypliny.

Ważny jest także stan zdrowia – zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny. Żołnierz musi być odporny na stres, powinien radzić sobie w kryzysowych sytuacjach i posiadać umiejętność szybkiego opanowywania nerwów, aby podczas poważniejszych wydarzeń umieć znaleźć logiczne wyjście dla danego problemu.

żołnierz na misji

Zazwyczaj najlepsi żołnierze są też świetnymi przywódcami. Potrafią porwać za sobą tłum, mają ogromną siłę przebicia i bez trudu wydają innym ludziom rozkazy, zarządzając niemałą grupą innych żołnierzy. Zanim jednak młody człowiek zostanie dowódcą lub chociażby jego zastępcą, powinien słuchać żołnierzy bardziej doświadczonych i rzetelnie wykonywać wszystkie ich polecenia. Nawet jeśli będą one najbardziej nietypowe.

Dawniej, gdy młody człowiek decydował się na zostanie żołnierzem, wiedział od samego początku, że będzie musiał pozostać w wojsku do końca swoich dni. Dziś na szczęście zmiana kariery zawodowej jest możliwa w każdym przypadku. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest związanie się z wojskiem w bardzo młodym wieku – czyli np. poprzez uczęszczanie do liceum wojskowego. Takich szkół jest natomiast coraz mniej i większość z nich obecnie pozostaje zamknięta.

Nikt nie chce bowiem zamykać sobie drzwi do zmiany pracy i nawet bardzo młodzi ludzie domyślają się, że mimo iż obecnie zawód żołnierza wydaje im się bardzo interesujący, szybko może się to wszystko zmienić. Co należy zatem zrobić, aby zostać żołnierzem? Koniecznie jest ukończenie studiów w szkole oficerskiej lub szkole podoficerskiej. Kształcenie się w jednej z tych placówek daje uczniom ogromne szanse, bo najlepsi nieraz są wysyłani za granicę i tam mogą kontynuować swoją naukę w renomowanych szkołach wojskowych. Przeważnie tam też zostają. Rozwijają się zawodowo i osiągają przerażająco wysokie pensje.

A ile zarabia żołnierz?

żołnierz

Otóż pensja zwykłego podporucznika wynosi niecałe trzy tysiące złotych netto. Do tej kwoty należy jednak dodać liczne dodatki w postaci poligonowego, mundurowego i innych. Majorzy, którzy pełnią jednocześnie stanowisko pilota lub nawigatora, mogą zarabiać mniej więcej o tysiąc złotych więcej. Pensje generałów brygady wynoszą natomiast ok. cztery tysiące złotych netto. Dochody same w sobie nie są na ten moment jakoś bardzo satysfakcjonujące, ale zawsze należy pamiętać o tym, że wszyscy żołnierze otrzymują szereg dodatkowych przywilejów.

Korzystają z dofinansowań, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, a gdy awansują na wyższe stanowiska, ich praca staje się dosyć prosta – przynajmniej na ten moment. Dla wielu młodych chłopców (czy nawet tych nieco starszych) zostanie zawodowym żołnierzem jest też spełnieniem najskrytszych marzeń. Wbrew pozorom nie tak łatwo wypełnia się ten plan.

Chętnych do szkół oficerskich jest całe mnóstwo, dlatego już podczas samego procesu rekrutacji należy się wykazać specjalistyczną wiedzą i różnymi umiejętnościami (m.in. sprawnością), aby pokonać konkurencję i móc się kształcić w wymarzonej placówce. Nie ma bowiem innej drogi do zostania zawodowym żołnierzem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here