ile zarabia weterynarz

Współcześnie mamy coraz więcej zwolenników zdrowego trybu życia i sympatyków przyrody. Rośnie też liczba obrońców praw zwierząt. Co za tym idzie, praca weterynarza wreszcie zyskuje renomę i szacunek. Już małe dzieci marzą o tym, by móc leczyć swoje małe, ukochane zwierzątka. Jednak czy ten zawód rzeczywiście jest tak wspaniały, na jaki wygląda?

Aby zostać weterynarzem, należy skończyć pięcioletnie studia poparte miesiącami praktyk. Nie zawsze należą one do zajęć przyjemnych. Jeśli ktoś wyobraża je sobie jako obcowanie z psem i kotkiem w czystym, przyjemnym gabinecie, jest w błędzie. Nierzadko praktyki weterynaryjne odbywają się w stajniach, oborach a nawet w ubojniach. Jeśli ktoś przetrwa te lata, czeka go jeszcze znalezienie pracy. To również nie jest łatwe. Właściciele do swoich lecznic szukają osób posiadających umiejętności praktyczne i dobrze wyszkolonych.

Ciężko jest znaleźć pracę tuz po skończeniu studiów. Dodatkowo ceni się specjalistów. Jednak jeśli chcemy robić specjalizację, trzeba doliczyć kolejne lata na uczelni. Gdy już przejdziemy przez wszystkie niezbędne etapy kształcenia, czas na prawdziwe wyzwania. Każdy dzień weterynarza to nieustanna walka z czasem, z bólem, a także z klientami.

Niestety ale nie zawsze ludzie przychodzący do gabinetu chcą współpracować z weterynarzem. Nie zawsze też obchodzi ich stan zdrowia swojego pupila. Często trzeba podejmować trudne decyzje, które mogą zaważyć na losie zwierzaka. Do tego dochodzi stres, nerwy.

weterynarz

Pewnie wiele osób zastanawia się, ile zarabia weterynarz

Otóż nie są to kokosy, które mogłyby wynagrodzić trudy dnia codziennego. Wiadomo, zdarzają się lepsze i gorsze miejsca pracy, a więc i pensje. Jednak wynagrodzenie lekarza weterynarii może się zaczynać nawet od minimalnej pensji w kraju.

Dodajmy do tego, że zawód ten wymaga poświęceń, czasem bycia dostępnym dwadzieścia cztery godziny na dobę. Lekarze zabierają pracę do domu. Przynajmniej ci, którzy pracują z powołania. Nierzadko zdarza się tak, że leczone zwierzę nie ma domu, do którego mogłoby wrócić. Wtedy, jeśli żadna fundacja ani stowarzyszenie nie wyrazi chęci zajęcia się nim, zwierzę zostaje bezdomne lub weterynarz decyduje się na przygarnięcie go. Kolejna ważna kwestia.

Jeśli trafimy na prawdziwego weterynarza z sercem, możemy być pewni, że nie przejdzie on obojętnie obok cierpiącego zwierzęcia, nawet jeśli właściciela nie stać na to, by pokryć koszty leczenia. Owszem, szczepienie, badanie i leczenie naszych pupili nie należy do najtańszych, jednak musimy pomyśleć także o tym, jak drogie potrafią być środki lecznicze. Jeśli ktoś myśli, że całość zarobionych pieniędzy trafia w ręce weterynarza, to grubo się myli. Przecież oprócz opłat za farmaceutyki trzeba jeszcze opłacić pracowników oraz uiścić różne inne opłaty.

Dodajmy do tego prace charytatywne i darmowe leczenie. Ta praca naprawdę nie zawsze niesie za sobą dobrą sytuację finansową. Należy się dobrze zastanowić, czy aby na pewno chcemy do końca życia wykonywać taki zawód. Nie zawsze miłość do zwierząt wystarcza. Trzeba jeszcze posiadać wiele innych cech, by przetrwać w tym środowisku. A co z patrzeniem na cierpienie i śmierć? Skoro odejście pacjenta dla ludzkich lekarzy wiąże się z ogromną traumą, nie może być inaczej z lekarzami zajmującymi się zwierzętami.

Takie historie nie powinny zniechęcać do wykonywania zawodu, lecz być przestrogą i nauczką na przyszłość. Wszystko jednak zależy od naszego charakteru, Jedni po śmierci pacjenta się załamują i nie są w stanie dalej leczyć, a inni szybko podnoszą się z porażki i dalej walczą z czasem okrutną codziennością.

szczeniak

Patrząc od strony ekonomicznej, zawód weterynarza nie zawsze się opłaca. Biorąc pod uwagę wieloletnie studia, praktyki, następnie codzienny stres i spoczywającą na barkach lekarza ogromną odpowiedzialność , zarobki weterynarza nie są zbyt duże. Wyjątkiem może być właściciel dużej, renomowanej kliniki dla zwierząt lub szpitala. Mowa tu jednak o zwykłym, przeciętnym weterynarzu, jakich w naszym kraju wiele. Nic więc dziwnego, że to właśnie oni najczęściej decydują się na wyjazd z kraju w poszukiwaniu większych pieniędzy, ale też większych wyzwań zawodowych.

Obecnie znaleźć możemy w internecie wiele ciekawych ofert pracy, między innymi w Wielkiej Brytanii czy nawet w Australii.Jeśli tylko posiadamy ponadprzeciętne umiejętności i mamy w sobie na tyle odwagi, by rzucić wszystko i wyjechać w nieznane, jest to dla nas oferta idealna.
Czy praca weterynarza to praca marzeń? Dla niektórych na pewno, mimo tylu ciemnych stron tej profesji. W końcu najważniejsze to poczuć się spełnionym w tym, co się robi.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here