Wiele osób, szczególnie wiele kobiet, zastanawia się niejednokrotnie, ile tygodni trwa ciąża ? Ogólnie rzecz ujmując ciąża trwa mniej więcej dziewięć miesięcy kalendarzowych i to wie każdy doskonale. Ale ile to dokładnie? Zazwyczaj ciąża liczona jest nie w miesiącach, ale w tygodniach i oczywiście wcale nie jest takie proste to wyliczenie. Każda ciąża jest inna, jedna potrafi być dłuższa inna zaś krótsza. Dlatego też, mówiąc o długości trwania ciąży, zawsze podaje się termin około dziewięciu miesięcy.
A więc przede wszystkim kiedy zaczyna się ciąża? Jak jest liczony jej początek?
Jak wiemy ciąża rozpoczyna się od momentu zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Jednak według reguł medycznych, początek ciąży jest jednak inny. Bowiem za początek ciąży uważa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. I do tak ustalonej daty dodaje się siedem dni i dziewięć miesięcy. Co ciekawe, ta reguła sprawdza się tylko wtedy, gdy kobieta przed zajściem w ciąże miała regularne cykle miesiączkowe, a także występowały one co 28 dni.
W innych przypadkach, na przykład, gdy przed ciążą cykle były dłuższe lub krótsze, dodatkowo trzeba odjąć albo i dodać liczbę tych dni.Trudno z pewnością jednoznacznie określić dzień kiedy to doszło do zapłodnienia, zazwyczaj nie pokrywa się to z datą pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Wobec tego, przy obliczaniu terminu porodu, brana jest pod data zapłodnienia. Sam zaś początek ciąży zależy przede wszystkim od terminu jajeczkowania, zaplemnienia, a także zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki oraz dochodzą do tego jeszcze dodatkowo indywidualne różnice w rozwoju jaja płodowego.
Kiedy termin porodu?
Już na pierwszej wizycie, podczas której to lekarz potwierdza ciążę, kobieta dowiaduje się właśnie o tym ile już trwa ciąża i na jaki termin spodziewany jest poród. Oczywiście tak podany termin porodu nie jest bardzo dokładny i może w późniejszym czasie ulegać niewielkim zmianom.
Tak więc należy pamiętać, iż termin porodu lekarz zazwyczaj podaje nam w przybliżeniu i nie zawsze musi się on zgadzać z ostatecznym terminem rozwiązania. Ciekawostką jest informacja, że jedynie około 5 -10% dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie. Zazwyczaj jednak dzieci przychodzą na świat dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po wyznaczonym terminie.
Co jeśli kobieta nie zna terminu ostatniej miesiączki ?
Zdarzają się oczywiście takie sytuacje, gdzie kobieta nie zna daty ostatniej miesiączki, lub też jej cykle są bardzo nieregularne. W takich przypadkach lekarz ginekolog jest w stanie określić datę porodu, dzięki wykonanym badaniom USG – badaniom, które zostały wykonane przed 14 tygodniem ciąży.
Jednak ciekawe się wydaje skąd lekarz ginekolog będzie wiedział który to dokładnie tydzień ciąży? Pomocny jest oczywiście fakt, iż dzieci do czternastego tygodnia ciąży rozwijają się praktycznie identycznie – nawet co do milimetra. A więc bazując na tej wiedzy, lekarz po prostu zmierzy wymiary dziecka i na ich podstawie, co do dnia wyznaczy termin porodu.
Istnieją oczywiście również inne metody, pozwalające oszacować przybliżoną datę porodu. Można oszacować termin na przykład na podstawie wysokości dna macicy lub też, na podstawie pierwszych ruchów dziecka albo za pomocą badania USG.
Okres ciąży dzieli się na trzy trymestry, każdy trwający około trzy miesiące.Podział ten jest wykorzystywany, po to, aby podkreślić ważne etapy ciąży.
Pierwszy trymestr ciąży – jest to początkowy etap obejmujący trzynaście pierwszych tygodni. Podczas tego czasu kształtują się główne układy i narządy u dziecka. Co ciekawe, większość poronień, występuje właśnie w pierwszym trymestrze, a więc do trzynastego tygodnia ciąży. Również większość ciążowych dolegliwości występują w pierwszym trymestrze.
Drugi trymestr ciąży – rozpoczyna się od czternastego tygodnia ciąży. Drugi trymestr jest czasem intensywnego wzrostu dziecka. Dlatego też, podczas drugiego trymestru ciąży znacznie powiększa się brzuch kobiety.
Trzeci trymestr ciąży – ostatni trymestr ciąży trwa od początku dwudziestego siódmego tygodnia do momentu rozwiązania. Normą jest natomiast poród w 38-42 tygodniu ciąży.
Oczywiście przy omawianiu okresu trwania ciąży i terminie porodu, nie sposób nie wspomnieć o takich terminach, jak poród przedwczesny czy też ciąża przenoszona.
Poród przedwczesny, to taki, który następuje przed upływem trzydziestego siódmego tygodnia ciąży.
Ciąża przenoszona natomiast, to niejako odchylenie “od normy” w drugą stronę.Jednak nie ma co się martwić, ponieważ tak jak wspomniano wcześniej, lekarz zawsze może się pomylić, co do terminu porodu. Także niewielkie odchylenia od ustalonego terminu nie są niepokojące