Niepłodność to nie wyrok. W przeciwieństwie to bezpłodności może być leczona i daje szanse na poczęcie upragnionego potomka. Jeśli para ma problemy z zajściem w ciążę, powinna skorzystać z pomocy doświadczonego lekarza – wykonać komplet badań i poznać przyczynę niepłodności. Jak reagować, jeśli starania o dziecko nie przynoszą żadnych skutków?
Czym jest niepłodność?
Niepłodność często bywa mylona z bezpłodnością. Tymczasem nie oznacza ona braku możliwości poczęcia, a jedynie problemy z zajściem w ciążę. Ten problem dotyczy co czwartej pary i nie jest powodem, by załamywać ręce. Najważniejsze to ustalić przyczynę zaburzeń płodności i dowiedzieć się, jakie są szanse na jej usunięcie.Przeprowadzone przez lekarza badania, jak FSH badanie, usg jajników czy badanie płodności u mężczyzn, pomogą w sprawdzeniu, co powoduje zaburzenia płodności u pary. Niepłodność może mieć różne podłoże. Może wynikać z problemów ogólnoustrojowych, jak nieprawidłowa waga, zaburzenia hormonalne czy czynniki psychogenne, a może być konsekwencją chorób jajników, macicy czy jąder albo występować na tle genetycznym, np. w zespole Turnera.
Problemy z poczęciem – jakie badania wykonać?
Kiedy zgłosić się do lekarza? Jeśli za pierwszym czy drugim razem nie udało się począć upragnionego dziecka, nie ma co wpadać z panikę. Według lekarzy próby zajścia w ciążę mogą przeciągnąć się nawet do kilku czy kilkunastu miesięcy. Jeśli jednak starania po tym czasie nie przynoszą skutków, mimo częstego współżycia w dni płodne, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. W czasie wizyty lekarz przeprowadzi wywiad z parą i spróbuje ustalić, czy problemy z płodnością nie są konsekwencją np. przyjmowanych leków. Następnie zaleci badania, które sprawdzą związane z układem rozrodczym czynniki wpływające na płodność. Oboje partnerzy będą musieli wykonać na przykład FSH badanie – czyli test na poziom hormonu, który wpływa na zdolności do poczęcia, a obniżony może nawet powodować bezpłodność. Kobieta powinna także zgłosić się na usg jajników i macicy, w czasie których lekarz oceni ich prawidłowość. Konieczne będzie także badanie płodności u mężczyzn, gdyż problemy z poczęciem mogą leżeć równie dobrze po stronie kobiety, co mężczyzny – a nawet obu partnerów jednocześnie.