Sprzedaż mieszkania – pułapki i trudności

Gdy chcemy sprzedać mieszkanie to mogą nas zaskoczyć różne trudności, które będą z tym związane. Dlatego lepiej wcześniej się na to przygotować. Przygotowaliśmy więc porady na co warto zwrócić uwagę, gdy gromadzi się dokumenty i przygotowuje się umowę czy zapłatę. Przedstawiamy także jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości oraz podpowiadamy jakie mieszkania najtrudniej obecnie sprzedać.

Umowa dobrze sporządzona Podstawowym dokumentem pozwalającym na sprzedaż będzie umowa. Nie będzie to jednak zwykła umowa pisemna, ponieważ taka jest nieważna. W przypadku umowy sprzedaży nieruchomości należy przygotować formę aktu notarialnego. Ważne będzie, że gdy mieszkanie jest własnością małżonków albo chcą je małżonkowie kupić to taką umowę muszą oboje podpisać. Natomiast, gdy na umowę jest jeden małżonek za zgodą drugiego to trzeab przygotować wcześniej akt u notariusza. Problem z zapłatą Niekiedy trudnością może być to w jakiej formie przyjęte zostaną pieniądze od kupującego. Musimy się zastanowić czy lepiej wybrać gotówkę czy przelew. Wydaje się, że zabranie setek tysięcy złotych do kancelarii notarialnej to tak naprawdę abstrakcja, ale to właśnie gotówka jest jednym sposobem na pewne otrzymanie pieniędzy, ponieważ dostajemy je po prostu do ręki. Jeśli jest przelew to robi się to już po podpisaniu umowy i dlatego nie zawsze możemy być w 100% pewni otrzymania pieniędzy. Aby uniknąć pułapek Jeśli chce się być ostrożnym i uniknąć pewnych pułapek to trzeba zadbać o pewne sprawy odpowiednio wcześniej. Trzeba między innymi wypowiedzieć umowy związane z dostarczaniem gazu czy prądu. Chodzi o to, by potem nie okazało się, że pod nasz stary adres cały czas przychodzą faktury i nasze zaległości rosną. Podobnie warto być ostrożnym, gdy chodzi o wynagrodzenie dla notariusza czy koszty wpisu do księgi wieczystej. Zwyczajowo koszty te ponosi nabywca i warto pozostać przy takim rozwiązaniu. Trzeba jednak pamiętać, by nie dodawać tej kwoty do ceny mieszkania a jednocześnie w umowie zawrzeć informację, kto te koszty będzie ponosił. Z jakimi trudnościami możemy się spotkać? Tak naprawdę ogólnie można powiedzieć, że taką największą trudnością będzie po prostu sama sprzedaż. Trudno będzie znaleźć klienta, niekiedy gdy już taki się pojawi to pojawiają się po jego stronie trudności z otrzymaniem kredytu. Oczywiście lokalizacja mieszkania ma wpływ na to czy będzie je łatwo sprzedać czy raczej na klienta będziemy musieli długi czas oczekiwać. Oczywiście na lokalizację nie mamy wpływu, ale czasami będzie trzeba zrobić więcej, by nasza nieruchomość stała się atrakcyjna dla potencjalnego kupca. Przy sprzedaży duże znaczenie ma oczywiście także metraż danej nieruchomości.

Przeciętnie kupujący szukają dla siebie nieruchomości, które można sobie określić jako średnie. Najczęściej pojawiają się trudności ze sprzedażą nieruchomości, które mają powyżej 70 metrów kwadratowych. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się także nieruchomości bardzo małe, w przypadku których o klienta także będzie bardzo trudno. W tej chwili tak naprawdę największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania, które mają około 50 metrów kwadratowych i jak się okazuje to właśnie takie powierzchnie sprzedają się najlepiej. Gdy chcemy sprzedać nieruchomość musimy się także zastanowić czy chcemy dokonać tego samodzielnie czy będziemy chcieli skorzystać z pomocy pośredników nieruchomości, którzy będą w stanie poprowadzić całą sprzedaż nieruchomości.