Czy warto korzystać z pomocy agencji nieruchomości szukając mieszkania?

To pytanie, które powinien sobie zadać każdy, kto szuka mieszkania. Z jednej strony, można sobie poradzić samemu, a z drugiej strony, jest odpłatna pomoc agencji. Ile taka pomoc kosztuje i czy realnie można na tym zyskać? Wsparcie pośrednika Podstawowym zadaniem pośrednika jest oczywiście obserwacja rynku i wyszukiwanie najlepszych ofert pojawiających się na nim. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej jego działalności.

Licencjonowany profesjonalista powinien zapewniać także wsparcie prawno-organizacyjne, czyli zbadać stan prawny i finansowy nieruchomości, a potem przygotować formalnie proces zmiany jej właściciela. Agencja nieruchomości może nas ochronić przed zakupem zadłużonego mieszkania. Są oczywiście agencje dobre i te trochę gorsze. We wszystkich musi pracować co najmniej jedna osoba licencjonowana, ale czy jej pozostali współpracownicy reprezentują podobny poziom kompetencji? Odpowiedź na to może dać tylko doświadczenie. Jeśli nie mamy sprawdzonego biura, należy zapytać o opinię rodzinę i znajomych. Można poszukać także opinii w Internecie, ale te są odpowiednio mniej wartościowe. Dobrym wyznacznikiem jakości usługi jest odpowiednie podejście do klienta i zwłaszcza skuteczność. Agencja, która nie potrafi znaleźć nam dobrego mieszkania, powinna być bez żalu wymieniona na inną. Działanie na własną rękę Nic nie stoi na przeszkodzie, by poradzić sobie na rynku nieruchomości samodzielnie, ale na pewno nie jest to proste zadanie. Wiele godzin zajmie przeszukiwanie wszelkich źródeł, gdzie pojawiają się oferty, po czym będzie trzeba je dokładnie przeanalizować i wykonać masę telefonów, by umówić się z ich właścicielami na obejrzenie lokalu. Osoba szukająca samodzielnie jest podatna na różne pułapki pozwalające wykonać prosty lifting poważnych wad lokalu, a w trakcie sprawdzania jego stanu prawnego Mozę też nie zauważyć mniej typowych obciążeń je obejmujących. Podstawowa umiejętność w tej kwestii to zdolność do pełnego zrozumienia ksiąg wieczystych. Nawet w umowie kupna-sprzedaży przygotowywanej notarialnie mogą znaleźć się zapisy, które są dla nas potencjalnie niekorzystne. Należy postawić sobie zatem pytanie, czy nasze nerwy i długie godziny spędzone na poszukiwaniu mieszkania i jego sprawdzaniu są naprawdę tego warte? Cennik agencji nieruchomości Stawki większości agencji są do siebie bardzo zbliżone i konkurencja na tym polu jest rzadko spotykana. Jest on nietypowa w skali rynku lokalnego do tego poziomu, że niższe stawki powinny być wręcz podejrzane.

W zależności od tego, o jak dużym rynku nieruchomości mówimy, musimy spodziewać się kosztu pomocy biura nieruchomości na poziomie od 2% do 3% wartości całej transakcji. Oznacza to, że za każde 100.000 złotych wartości mieszkania zapłacimy w małej miejscowości około 2.000-2.500 złotych. Dla typowego mieszkania o wartości 300.000 złotych będzie to koszt nieco ponad 6.000 złotych. Od nas zależy, czy to dużo za wygodę i spokój w kwestiach prawnych. Trzeba też wiedzieć, że prowizja zwykle jest pobierana w momencie podpisania umowy przedwstępnej, która może jeszcze zostać rozwiązana. Jeśli do tego dojdzie, biuro nieruchomości nie będzie skłonne do zwrotu prowizji. Najczęściej te pieniądze przepadają, więc trzeba postępować rozważnie.